Mobilna rywalizacja GG i NK

Raczej „szeroko” się o tym nie pisze, jednak patrząc na wydarzenia związane z mobilnymi aplikacjami GG i NK można śmiało stwierdzić, że oba podmioty rywalizują między sobą o zdobycie jak największej ilości mobilnych użytkowników. Praktycznie każdego miesiąca oficjalne komunikaty prasowe wydawców komunikatora Gadu-Gadu i portalu NK mówią o udostępnieniu nowych aplikacji mobilnych lub ich zaktualizowaniu. W drugiej połowie maja br. spółka GG Network (wydawca m.in. Gadu-Gadu) poinformowała o udostępnieniu mobilnej wersji platformy muzycznej OPEN FM na urządzenia z systemem Android. Niespełna miesiąc później, spółka wydała komunikat informujący o zajęciu drugiego miejsca pod względem popularności mobilnej wersji Gadu-Gadu w oficjalnym sklepie systemu, Android Market. Od drugiej połowy czerwca komunikator GG dostępny jest na iPada, natomiast 19 sierpnia ukazała się najnowsza wersja mobilnego Gadu-Gadu na smartfony firmy Nokia z systemem Symbian 3.

Wydawca NK również stara się o pozyskanie jak największej ilości użytkowników korzystających z mobilnej wersji portalu. Z portalu można korzystać na większości urządzeń mobilnych dostępnych w Polsce. W lipcu br. do mobilnych wersji Lajt, Java, Nokia, iPhone i Windows Mobile dołączyły NK Touch oraz NK Android. NK Touch to aplikacja przeznaczona na telefony z ekranem dotykowym firmy Nokia. Z kolei NK Android to aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne z systemem Android. NK Android cieszy się dość sporym zainteresowaniem internautów o czym wydawca portalu poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym. W pierwszym miesiącu od udostępniania aplikacji, pobrało ją ponad 10 tys. użytkowników nk. Obecnie aplikacja została pobrana przez około 15-20 tys. internautów.

Myślę, że spory wpływ na zniesienie opłat oraz większe zaangażowanie w/w podmiotów w aplikacje mobilne ma również umacniająca się pozycja Facebooka w Polsce. Statystyki Facebooka rosną nie tylko wśród zwykłych użytkowników polskiej sieci, ale także wśród mobilnej ich części. W tym przypadku, mobilna wersja „fejsa” od razu dostępna była bezpłatnie i pojawiła się znacznie wcześniej niż aplikacje mobilne komunikatora Gadu-Gadu i portalu nk.

O zaciętej rywalizacji w tym segmencie świadczy nie tylko szybki rozwój aplikacji mobilnych. Również zniesienie opłat za te aplikacje pokazuje, że wydawcom zależy na pozyskaniu jak największej liczby użytkowników. Jeszcze kilka miesięcy temu pobranie mobilnej wersji Gadu-Gadu było płatne. Dzisiaj, aplikację tą pobierzecie na swoje urządzenia mobilne bezpłatnie. Ewentualne opłaty możecie ponieść za transfer danych rozliczany zgodnie z taryfą u Waszego operatora komórkowego.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

· Dodane przez: · w kategorii: Wiadomości
· Wszystkie opisy dodane przez "admin": 1125
No comments yet.

Leave a comment