Katalog aplikacji zewnętrznych do GG

Wczoraj opublikowałem wpis o największej w historii GG kampanii promującej ten komunikator. Wspomniałem w nim o mającej się odbyć dzisiaj konferencji, na której zaprezentowany zostanie katalog aplikacji zewnętrznych do GG. Dzisiaj odbyła się ta konferencja i wydawca zaprezentował ten katalog. Co to daje użytkownikom GG i developerom aplikacji? Katalog aplikacji daje dość spore możliwości zarówno użytkownikom jak również developerom aplikacji.

Użytkownicy otrzymują dostęp do rozszerzeń, z których na co dzień mogą chętnie i stale korzystać. Rozszerzenia wybiera sam użytkownik. Już teraz dostępnych jest wiele rozszerzeń związanych z nauką, rozrywką i pracą, a z pewnością będą pojawiały się następne. Na razie dostępne są rozszerzenia dużych wydawców, ale z czasem będą pojawiały się rozszerzenia również mniej znanych wydawców i miejsc sieciowych. AutoCentrum, Bankier, GryOnline.pl, Interia (Ding), Onet (Zapytaj.onet.pl), PC World, Polskie Radio, Radio ZET i Wirtualna Polska, to wydawcy, którzy już udostępnili swoje dodatki w katalogu aplikacji. Już teraz w katalogu znajdziecie kilka gier, horoskop, pogodynkę, słownik, alarm, program kin, oraz rysownik -tablicę do wspólnego rysowania on-line. Użytkownicy, którzy nie chcą korzystać z dodatków nie muszą ich instalować w komunikatorze. Po zainstalowaniu dodatku można go usunąć z komunikatora. Użytkownik w prosty i szybki sposób, jednym kliknięciem może ukryć pasek, który wyświetla dodatki. Możliwa jest również zmiana kolejności wyświetlanych rozszerzeń. Niektóre z tych dodatków mogą również działać jako gadżety na pulpicie, co pozwala na stałe śledzenie wiadomości czy kursów walut. Rozwiązanie o nazwie „instant messaging” czyli działanie komunikatora w czasie rzeczywistym sprawia, że aplikacje są cały czas aktywne. Dla przykładu: jeśli kurs obserwowanej przez nas spółki giełdowej wrośnie czy spadnie do określonej przez nas ceny, komunikator powiadomi nas o tym w taki sam sposób jak otrzymujemy wiadomości od naszych znajomych.

Developerzy aplikacji zyskali możliwość tworzenia rozszerzeń, które mogą przyczynić się do popularyzacji określonych narzędzi lub miejsc sieciowych.

W komunikacie nie znalazłem informacji czy dodatki znajdujące się w katalogu są sprawdzane i testowane przez programistów z GG. Uważam, że ważne jest aby udostępniane dodatki były dokładnie testowane przed ich oficjalnym udostępnieniem. Różne dodatki, tworzone przez różne osoby mogą powodować problemy z działaniem komunikatora lub jego niektórych funkcji. Aktualnie, nie ma informacji aby któreś z rozszerzeń wywoływało jakieś problemy w poprawnym i stabilnym funkcjonowaniu komunikatora. Być przed udostępnieniem rozszerzenia w katalogu aplikacji, jest ono testowane czy działa prawidłowo.

Aktualnie aplikacje dostępne w katalogu są darmowe. Być może w miarę jak katalog będzie rozbudowywany o kolejne aplikacje niektórzy ich wydawcy wprowadzą opłaty za swoje dodatki. Sądzę jednak, że większość dostępnych rozszerzeń będzie bezpłatnych. Wielu wydawcom po prostu zależy na pozyskaniu dodatkowych internautów, a żeby było ich jak najwięcej aplikacja powinna być bezpłatna.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

· Dodane przez: · w kategorii: Wiadomości
· Wszystkie opisy dodane przez "admin": 1125
No comments yet.

Leave a comment